Otuz Birinci Hafta Gebelik

Otuz birinci hafta gebelikte hamilelik sürecinizin sonlarına yaklaşıyorsunuz. Artık çok görünür şekilde gebesiniz ve geride kalan dokuz civarı haftayı sayıyorsunuz.

Rahminizin çevresindeki organlara yaptığı baskıdan dolayı biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ayrıca değineceğimiz bazı diğer değişimler de mevcutlar.

Bebeğiniz de ciddi bir değişim içerisinde ve hayli rahat olduğu rahim içerisindeki yaşamdan dışarıdaki yaşama hazırlanıyor. Biraz kilo alıyor ve beyni de dış dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olmak üzere hızlı bir değişim içerisinde.

Otuz Birinci Hafta Gebelikte Bebeğiniz

Bu dönemde bebeğiniz artık rahim dışındaki hayatı için ciddi bir kilo alımı içerisinde. Ayrıca bebeğinizin bedeninin hem dışında hem de içinde oldukça fazla sayıda değişim meydana geliyor.

Otuz birinci haftada artık pek küçük olduğu söylenemez. Bir kabak boyutlarında ve ağırlığı ise neredeyse bir kilogram. Hızlı bir gelişim içerisinde olduğundan boyu da 41 cm civarına gelmiş durumda. Daha uzun hale geldiği bu dönemde başka konularda gelişimi de devam ediyor.

Otuz Birinci Haftada Bebeğin Pozisyonu

Hamileliğinizin sekizinci ayı başladığında bebeğiniz bir gelişim atağı içerisindedir. Cildinin altında biriken yağlar sayesinde giderek daha kilolu hale geliyor. Ayrıca çok aktif ve kendi uzuvları ile tanışıklığı arttıkça siz de daha fazla hareket göreceksiniz.

Bebeğiniz artık başı aşağı bakacak şekilde dik durmalı. Eğer başı yukarıdaysa bu hafta civarında ters dönmeli.

Otuz Birinci Haftada Fetal Gelişim

Otuz birinci haftada lanugo olarak da bilinen ve bebeğinizin cildini kaplayan tüyler yatmaya ve böylece bebeğinize daha yumuşak bir görüntü vermeye başlıyorlar. Ayrıca derisinde bulunan kırışıklar da giderek azalıyorlar.

Bu noktada bebek artık rahimde istediği her şekilde hareket edemez ancak yine de çok aktif olacaktır ve uzuvlarının da kontrolüne sahiptir. Bu nedenle hareket ettikçe bol bol tekme ve yumruk hissedeceğiniz kesindir.

Hatta kendi baş parmağını emmesi de mümkündür.

10 haftadan az süre içerisinde doğmuş olacak ve beyninin tüm dış uyaranlara karşı hazır olması gerekiyor. Bu nedenle bu dönemde beynindeki nöronlar tam gaz gelişime devam ediyorlar ve onu dış dünyaya hazırlıyorlar.

Hızlı gelişim aynı zamanda beş duyusunun gelişimine de sebep oluyor. Yani artık tat alabiliyor ve hissedebiliyor. Hatta rahme sızan bir miktar hafif ışığın da farkında olacaktır.

Otuz Birinci Hafta Gebelikte Bedeniniz

Bebeğiniz içinizde büyürken, sizde de bol miktarda değişim meydana geliyor. Karnınızın büyümesine ek olarak fark edeceğiniz bazı değişimler de olacaktır.

Otuz Birinci Haftada Gebe Karnı

Bebeğiniz karnınızda bir Hindistan cevizi boyutlarında ve karnınız da genişlemeye devam ediyor. Eğer derinizde bir esneme olursa esneme çizgilerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Şu anda rahat gebelik kıyafetlerine sahip olmanız gerekiyor ve ayrıca rahat pantolonlar da giymeniz gerekiyor. Göbek deliğiniz de artık öne doğru çıkıntı yapıyor olmalı ve bu nedenle kıyafetleriniz üzerinden biraz belli olabilir.

Otuz Birinci Haftada Gebelik Belirtileri

Otuz bir haftalık gebe olduğunuzda bazı işaret ve belirtiler göreceksiniz ve bunlar arasında şunlar var:

  • Memelerden sıvı gelmesi: Arada bir memelerinizden sıvı geldiğini görebilirsiniz. Bu kolostrum adı verilen sütte proteinler, yağlar, IgA ve mineraller bulunur. Bunu gördüğünüzde şaşırmayın. Bu, bedeninizin doğacak bebek için hazırlık aşamasıdır.
  • Bel ağrısı: Hamileliğinizin otuz birinci haftasında bel ve bacaklarınızın sık sık ağrıdığını fark edeceksiniz. Bunun sebebi doğum zamanına doğru aldığınız fazla kilolardır. Eğer çok zorlayıcı olduğunu fark ederseniz gebe masajı konusunda bilgili bir uzmana danışabilirsiniz. Uzman teknikler ile ağrılarınızın bir kısmı hafifleyebilir.
  • Nefes darlığı: Taşıdığınız fazla kilolardan dolayı kolay yorulabilir ve nefessiz kalabilirsiniz. Ayrıca büyüyen rahim de diyaframınıza doğru baskı yapıyordur. Dolayısıyla ciğerler şişerken diyafram tam olarak genişleyemez ve bu yüzden tam olarak nefes alamazsınız. Bu nedenle az sayıda aktiviteden sonra bile nefesinizin yetmemesi normaldir.
  • Sık idrara çıkma: Rahim mesaneye doğru da baskı yapar. Bu da idrar depolama alanında azalmaya sebep olur ve sık sık tuvalete gitmeniz gerekebilir.
  • Kabızlık: Kalın bağırsakların hareketliliği de azalır ve bu da su emiliminin fazla olmasından dolayı kabızlığa yol açar. Ayrıca hamileyken önerilenden daha az su ve lif alıyorsanız, bu durum da kabızlık sebepleri arasındadır. Pelvik damarlardaki tıkanmalar ve ayrıca karın basıncındaki artış da hemoroide ek olarak bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya yol açar.
  • Mide yanması: Hamileliğin son dönemlerine doğru mide yanması da fark edebilirsiniz. Bunun sebebi pek çok şey olabilir. Örneğin, rahmin mide içeriklerini yemek borusuna doğru ittirmesi mümkündür. Progesteron de mide bağırsak yollarının üst kısmındaki hareketliliği azaltır ve bu nedenle mide kapağının verimliliği azalır. Bu nedenle mide içeriklerinin yukarı taşarak yanmaya sebep olması mümkündür.
  • Braxton Hicks sancıları.

Hamileliğinizin bu son dönemlerinde rahminizde hafif hafif sıkılaşmalar sezebilirsiniz. Bunun beş altı saat boyunca devam etmesi ise erken doğum işareti olabilir.

Otuz Birinci Hafta Gebelikte Ultrason

Otuz birinci haftada ultrasona girdiğinizde gördüğünüz bebeğiniz, aşağı yukarı doğumda göreceğiniz bebeğiniz olacaktır. Bu dönemde artık yüzünü net bir şekilde görebilirsiniz ve yüzünde ifadeler de olacaktır. Ayrıca uzuvlarını ve hareketlerini görmek de mümkündür.

Otuz Birinci Hafta Gebelikte Yaşam Tarzı

Gebeliğin otuz birinci haftasında biraz sersemlemiş hissedebilirsiniz. Karnınızdaki büyüme ağırlık merkezinizi bozmuştur ve bu da sakarlığa sebep olabilir. Bu yüzden hareketleriniz biraz sınırlanmış olacaktır.

Fakat kısa yürüyüşler ve hamile yogası gibi hafif egzersizleri bırakmayın. Yoga özellikle bacak ve bel ağrılarınıza iyi gelecektir.

Bu aşamada partnerinizle hala cinsel ilişki yaşayabilirsiniz ve bunun faydaları olacaktır. Fakat emin değilseniz öncelikle komplikasyonlar konusunda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır. Ayrıca bebeğe herhangi bir enfeksiyon bulaşmaması için kondom kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Leave A Comment

Create your account