Otuz Dördüncü Hafta Gebelik

Zaman çok hızlı geçiyor ve şimdi hamileliğin otuz dördüncü haftasına geldiniz bile. Bebeğiniz artık sesinizi duyabiliyor ve sohbetlerinizi dinleyebiliyor, bu nedenle neler söylediğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Muhtemelen çok mutlu olmanıza rağmen aynı zamanda bir o kadar da gerginsiniz çünkü gerekli her şeyi yapıp yapmadığınızı bilmiyorsunuz ve hala bazı sorularınız da olabilir.

Otuz dört haftalık gebelikte artık neredeyse 8 aylık bir bekleyişi doldurdunuz. Bebeğinizle tanışmanıza sadece 1 ay kaldı. Anne olmanız için altı hafta kadar bir zamanınız var.

Otuz Dördüncü Hafta Gebelikte Bebeğiniz

Son birkaç haftada bebeğinizin bedeni cildinin altındaki yağ dokusu ile dolmaya başladı. Bu bebeğinizin gelişiminin önemli bir parçası çünkü depolanan bu yağ doğumdan sonra beden sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olacak.

Ağırlığı şu anda 2 kg civarında ve boyu da 45 cm’e ulaşmış durumda. Fakat her bebek farklı olduğundan bu ölçümlerden biraz daha küçük veya büyük olması olasıdır.

Otuz Dördüncü Haftada Fetal Gelişim

Bebeğinizin çoğu organı artık tamamen gelişti ve olgunlaştı. Ancak akciğerlerde ilkel alveollerin gelişmesine rağmen olgun alveollerin gelişimi biraz daha zaman istiyor.

Cildinin altında yağ birikimi devam ediyor ve bu nedenle artık biraz daha dolgun görünüyor ve onun yüzündeki temel karakteristik özelliklerin bir kısmını artık görmeye başlayacaksınız. Artık yüz özellikleri oldukça belirgin.

Bebeğinizin gelişimi devam ediyor ve arada bir hıçkırdığını da görebilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Merkezi sinir sistemi ise olgunlaştı.

Otuz Dördüncü Hafta Gebelikte Bedeniniz

Karnınız büyümeye ve pelvik bölgeye doğru inmeye devam ediyor. Amniyotik sıvı miktarı azalmaya başlayacak ve bebeğinizin her hareketini daha fazla hissetmeye başlayacaksınız. Ellerde, ayaklarda ve yüzünüzde biraz şişkinlik olması da normaldir. Normal kan hacminiz arttı ve bedeninizin tüm bu fazla sıvıları yönetmesi biraz da zorlayıcı olabilir. Yorgun hissedebilirsiniz ancak yine de bebeğinizin gelişiminin sürmesi için size ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Otuz Dördüncü Haftada Gebe Karnı

Karnınız şu anda birkaç hafta önce olduğundan biraz daha alçak durumdadır. Çünkü bebeğiniz pelvise doğru inmiş halde. Nefesinizde de bir iyileşme ortaya çıkabilir çünkü artık ciğerleriniz için daha fazla alan mevcuttur. Fakat bebek aşağı indiğinde bu durum mesane üzerinde baskı yapar ve bu yüzden tuvalete daha çok gitme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Karnınızın boyu rahim tepesinden pubik kemiğe kadar 32-36 cm civarında olmalı. Eğer ölçüm birazcık fazla veya kısaysa bu durum bebeğinizin normalin biraz altı veya üstü boyda olduğunu gösterebileceği gibi, amniyotik sıvı miktarı da sıradışı düzeyde olabilir. Doktor anormal bir şeyin olduğunu düşünürse ultrason uygulayabilir.

Otuz Dördüncü Hafta Gebelik Belirtileri

Otuz dördüncü hafta gebelikte fark edeceğiniz en büyük değişim, akciğer ve göğüs bölgesindeki baskının azalmasıdır. Bebek pelvik bölgeye doğru iniyor ve bu nedenle artık akciğerleriniz daha fazla alana sahip.

Otuz dördüncü haftada karşılaşabileceğiniz bazı diğer belirtiler şöyle:

  • Bulanık görme: Otuz dördüncü haftada uykuya dalma konusunda bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. Hormonların ve uykuya dalma zorluğunun bir kombinasyonu bulanık görmenize sebep olabilir. Bu geçici bir gebelik belirtisidir. Fakat bulanık görme ile birlikte şişkinlik, kilo alımı ve baş ağrısı da meydana gelirse bu durum ağır preeklampsi işareti olabilir. Bu işaretlerin hepsi varsa hemen doktorunuza ulaşın.
  • Kabızlık: Bu otuz dördüncü haftada çok normaldir. Artık daha ağırsınız ve yürümeniz eskisi kadar kolay değil. Fakat düzenli yürüyüşler yaparsanız, lif bakımından zengin beslenirseniz ve bol su içerseniz önüne geçebilirsiniz.
  • Bitkinlik: Bebeğiniz hızla büyüyor ve tüm bu fazla ağırlığı taşımanız kolay değil. Bu nedenle çoğu zaman yorgun ve bitkin olmanız normaldir. Gece uyurken bile tam olarak dinlenememeniz olasıdır.
  • Karın basıncı: Bebeğiniz büyürken pelvis üzerinde baskı yapar. Daha aşağı doğru inerken ve dışarı çıkmaya hazırlanırken basınç büyür ve sık sık idrarınızı yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz.
  • Bilek ve ayaklarda şişkinlik: Bilek ve ayaklarınızda şişkinlik hissettiğinizde oturun ve ayaklarınızı biraz kaldırın. Böylece şişkinliği hafifletebilirsiniz.
  • Hemoroid: Bebeğinizin fazla ağırlığı rektum üzerinde de baskı yaratıyor ve bu nedenle hemoroid oluşabilir. Durumu hafifletmek için farklı bir oturma ve ayakta durma pozisyonu bulursanız, bu bölgeye gelen basıncı biraz azaltabilirsiniz.
  • Braxton Hicks kasılmaları: Otuz dördüncü haftada sancılar ve kramplar normaldir. Bedeniniz doğuma hazırlanıyor. Ancak bu sancılar bir saat içerisinde geçmezlerse ve beraberinde vajinal kanama ile bel ağrısı olursa, doktorunuza ulaşın. Bunlar erken doğum işareti olabilirler.
  • Esneme çizgileri: Özellikle genetik eğiliminiz varsa ve az tüylüyseniz esneme çizgileriniz olabilir. Kilonuzu dengede tutmanız fayda sağlayabilir.

Otuz Dördüncü Hafta Gebelikte Ultrason

Doktorunuz isterse biyofiziksel profil taraması uygulanabilir. Bu uygulamada ultrason ile özel bir nonstres testi birlikte uygulanır. Böylece bebeğin kalp ritminin zaman içerisindeki değişimi ölçülebilir. Bununla birlikte doktor bebeğin strese verdiği tepkileri gözlemleyebilir.

Otuz Dördüncü Hafta Gebelikte Yaşam Tarzı ve Beslenme

Eğer mide yanmanız varsa üç öğün yerine daha az ama sık öğünler tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Gebelikte ne yediğinize dikkat edin ve fazla baharatlı, yağlı gıdalar tüketmekten kaçının. Çok sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymeyin. Rahat şeyler rahat etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca gebe sütyeninizi de doğru seçmeyi unutmayın.

Bu haftada cinsel ilişki konusunda dikkatli olmak gerek çünkü yer yer tehlikeli olabilir. Bebeğin pozisyonu aniden değişebilir veya bebeği rahatsız edebilirsiniz. Bu yüzden ilişki yaşayacaksanız bebeği rahatsız etmeyecek bir pozisyon bulmanız uygun olacaktır.

Leave A Comment

Create your account