Vajinada Yanma Neden Olur?

Vajinal bölgede yanma, sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Vajinada yanmanın nedeni tahriş edici maddeler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve menopoz dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Vajinada yanmanın tedavisi, bu belirtiye neden olan altta yatan rahatsızlığa bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

Labia, klitoris ve vajinal açıklıkta görülebilen yanma, aniden başlayabilir veya gittikçe daha şiddetli hale gelebilir. Bazı durumlarda yanma sürekli hissedilirken bazense cinsel ilişki ve idrar yapma sırasında daha şiddetli hale gelebilir.

Vajinada yanmanın nedenlerini, karşılaşabileceğiniz diğer belirtileri ve neler yapabileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Vajinada Yanma Nedenleri

Vajinada yanma, çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Vajinada yanmaya neden olan faktörler arasında tahriş, mantar enfeksiyonu ve klamidya gibi nedenler olabilir.

Vajinada yanmaya neden olan faktörler genel olarak şu şekildedir:

Tahriş

Vajina ve çevresi, kullanılan hijyen ürünlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle tahriş olabilir. Tahriş sonucu yanmanın yanı sıra şiddetli kaşıntı, deride soyulma, batma ya da acı gibi belirtiler görülebilir. Vajinada yanmanın nedeni tahriş ise tedavi için tahrişe neden olan maddeler uzak durmak ve kaşınan bölgeyi kaşımamak gerekir. Bazı durumlarda ise ilaç tedavisi gerekebilir.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinada bulunan bakterilerin aşırı çoğalması sonucu doğal dengenin bozulmasıyla meydana eğlen vajinal inflamasyondur. Genelde üreme çağındaki kadınlarda görülen bu hastalık, her yaştan kadını etkileyebilmektedir. Bakteriyel vajinozda yanmanın yanı sıra şu belirtiler ortaya çıkabilmektedir:

 • Gri, beyaz ya da yeşil vajinal akıntı
 • Balıksı vajinal koku
 • Vajinal kaşıntı

Bakteriyel vajinozis, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini attırmaktadır. Bu nedenle bakteriyel vajinoz belirtileri yaşıyorsanız, belirtilerin kendi kendine ortadan kaybolmasını beklemek yerine doktora giderek gerekli tedaviyi görmelisiniz.

Mantar enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu, vajinada ve vulvada tahriş, akıntı ve yoğun kaşıntıya neden olabilen bir mantar enfeksiyonudur. Kadınların büyük bir çoğunluğunun hayatlarında en az bir kere karşılaştığı bu enfeksiyon bazen bir yılda dört ya da daha fazla kez gerçekleşerek kronik hale gelebilmektedir. Vajinada yanmaya neden olabilen mantar enfeksiyonunda görülen diğer belirtiler arasında şunlar bulunabilir:

 • Vajina ve vulvada kaşıntı ve tahriş
 • Vulvada kızarıklık ve şişkinlik
 • Vajinada ağrı
 • Beyaz, yoğun ve kokusuz vajinal akıntı
 • Sulu vajinal akıntı

Mantar enfeksiyonunun belirtileri genelde antifungal ilaçlarla basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle vajinal mantar enfeksiyonu belirtileriniz varsa doktorunuzu ziyaret ederek gerekli tedaviyi görmeniz önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu; böbrekler, üreter, mesane ve üretra dahil olmak üzere idrar yolunda görülen enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu erkeklerden daha çok kadınlarda görülmekte ve idrar yaparken yanmaya neden olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunda yanmanın yanı sıra görülen diğer belirtiler şu şekildedir:

 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken ağrı
 • Bulanık veya kötü kokulu idrar
 • Alt karında ağrı
 • Yorgun hissetmek

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisi antibiyotiklerle gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle belirtileriniz varsa doktorunuzu ziyaret etmeniz ve bir an önce antibiyotik tedavisine başlamanız gerekir.

Trikomonas

Trikomonas, bir parazit nedeniyle meydana gelen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Trikomonaz çoğu kişide belirtiye neden olmamakla birlikte kadınlarda idrar sırasında yanma görülebilmektedir. Diğer belirtiler arasında ise şunlar görülebilir:

 • Genelde kötü kokulu vajinal akıntı
 • Vajina ve vulvada kızarıklık ve kaşıntı
 • İdrar yapma ve cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Trikomonas tedavisi genelde oral ilaçlarla yapılmaktadır.

Bel soğukluğu

Bel soğukluğu, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu, cinsel ilişki ile bulaşmakta ve çoğu zaman belirtiye neden olmamaktadır. Belirtiye neden olduğunda ise kadınlarda idrar yaparken vajinada yanma yapabilmektedir. Bel soğukluğunun vajinada yanma dışındaki belirtileri şu şekildedir:

 • İdrar sırasında ağrı
 • Vajinal akıntı
 • Adet dönemleri arasında vajinal kanama

Bel soğukluğu, antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Bel soğukluğu olan kişinin partneri de herhangi bir belirti yaşamasa dahi enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması için tedavi görmelidir.

Genital uçuk

Genital uçuk, temas sonucu bulaşan bir virüstür. Vücutta hayat boyu kalan bu virüs, aktif hale geldiğinde vajinada uçuğa ve yanma hissine neden olabilmektedir. Genital uçuğun neden olduğu diğer belirtiler şu şekildedir:

 • Vajinada kaşıntı
 • Grip benzeri belirtiler
 • Bezlerde şişkinlik
 • Vajinal bölgede ağrı
 • Vajinal akıntı

Genital uçuk belirtileri antiviral ilaçlarla tedavi edilebilmekle birlikte hastalığın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir.

Menopoz

Menopozda vücutta meydana gelen değişiklikler, vajinayı etkileyerek özellikle cinsel ilişki sırasında yanmaya neden olabilmektedir. Menopozda östrojenin azalmasıyla ilişki sırasında kayganlığın az olması nedeniyle yanma meydana gelebilmektedir. Menopozda ortaya çıkabilen diğer belirtiler şu şekildedir:

 • Sıcak basması
 • Sinirlilik
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Gece terlemeleri
 • Cinsel istekte azalma

Menopozun bir tedavisi olmamakla birlikte vajinal yanmayı rahatlatmak için östrojen takviyesi kullanılabilir. Hangi takviyenin size uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Genital alerjik kontakt

Bağışıklık sistemi, bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık göstererek vajinada tahrişe neden olabilir. Bununla ilişkili olarak vajinada yanma ortaya çıkabilir. Genital alerjik kontakta neden olan faktörler arasında meni, spermisit, lateks, kayganlaştırıcılar, ilaçlar, kadın hijyen ürünleri, kokulu ürünler, vajinal duş ve daha pek çok şey bulunabilir. Genital alerjik kontakt tedavisinde alerjiye neden olan maddeden uzak durmak gerekir.

Vajinada Yanma için Evde Tedavi

Vajinada yanma, yukarıda bahsedilen bakteriyel vajinoz ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa bunları kendi kendinize tedavi etmeniz mümkün değildir. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara neden olabileceği için tıbbi yardım almanız gerekir.

Bununla birlikte vajinal yanmayı rahatlatmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler bulunmaktadır. Örneğin, rahatsızlık yaşadığınız bölgeyi rahatlatmak için soğuk kompres uygulayabilir ya da ciltte tahriş varsa rahatlatıcı kremler sürebilirsiniz.

Pamuk iç çamaşırı giymek ya da sıkı kıyafetlerden uzak durmak, vajinal bölgede tahrişi azaltmak için alabileceğiniz önlemlerden bazılarıdır. Aynı zamanda parfümlü hijyen ürünlerinden ve vajinal duştan uzak durmak da alabileceğiniz önlemler arasında bulunmaktadır.

Sonuç Olarak

Vajinal yanmaya neden olan bazı faktörler kendi kendine ortadan kaybolabilmektedir. Bununla birlikte yanma bir süredir devam ediyor ve beraberinde başka belirtiler de ortaya çıkıyorsa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

Vajinada yanmanın tedavisi, altta yatan nedene bağlı olarak gerçekleştirilecektir. Uzun süredir devam eden sorunlar genelde tedavi gerektiren hastalıklardan kaynaklandığı için vajinada yanmadan tamamen kurtulmak için mutlaka gerekli tedaviyi görmeniz gerekir.

Kaynaklar

“Bacterial Vaginosis – Symptoms and Causes.” Mayo Clinic, 21 July 2021, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bacterial-vaginosis/symptoms-causes/syc-20352279.

“Gonorrhea – Symptoms and Causes.” Mayo Clinic, 5 Oct. 2021, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gonorrhea/symptoms-causes/syc-20351774.

Holland, Kimberly. “What Causes Vaginal Burning, and How Is It Treated?” Healthline, 22 Mar. 2019, www.healthline.com/health/womens-health/vaginal-burning.

Seymour, Tom. “What Causes Burning in the Vagina?” Medical News Today, 21 Nov. 2018, www.medicalnewstoday.com/articles/321104.

“Trichomoniasis – Symptoms and Causes.” Mayo Clinic, 18 Apr. 2020, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/trichomoniasis/symptoms-causes/syc-20378609.

“Urinary Tract Infection (UTI) – Symptoms and Causes.” Mayo Clinic, 23 Apr. 2021, www.mayoclinic.org/diseases-conditions/urinary-tract-infection/symptoms-causes/syc-20353447.

Leave A Comment

Create your account